İşitme cihazları, Kulak Burun Boğaz hekiminin yapmış olduğu muayene ve odyolog/odyometristlerin uyguladığı işitme testi sonucunda önerilen tıbbi cihazlardır.

İşitme kaybı tanısı konulup Kulak Burun Boğaz hekiminin gerekli gördüğü durumda işitme merkezlerinden temin edilebilir. İşitme merkezlerindeki odyolog ve odyometristler tarafından kişinin işitme testine uygun frekans ve şiddetlerde kişiye özel ses yükseltimi sağlanmaktadır.

Ses yükselticiler ise sağlıklı duyan bireylerin toplantı, tiyatro gibi büyük alanlarda daha iyi duymalarını sağlayan tıbbi olmayan cihazlardır.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmayan ve reçetesiz verilen ses yükselticiler, işitme kayıplı bireylere uygun değildir. Genellikle internette veya televizyonda işitme cihazı adı altında satılan, düşük maliyet sebebiyle tercih edilen ses yükselticilerin işitme kayıplı bireyler üzerinde birçok zararları vardır.

Her hastanın işitme kaybı tipi ve derecesi farklıdır. İşitme cihazları kişiye özel bir ayarlama yapmaya olanak sağlayan, sesi filtreleyerek gönderen cihazlardır, ses yükselticiler ise sesi olduğu gibi yükseltir. Kişinin iyi duyduğu frekanslarda da aynı şekilde sesleri yükselttiği için iç kulağa ve işitme sinirlerine zarar verir. 

İşitme cihazları, işitme uzmanları tarafından kişinin işitme testine göre işitme kaybının olduğu frekanslara uygun seviyede ayarlanır, rutin kontrollerle bakım ve ayar yapılır.

Günümüzde gürültüyü azaltıp konuşmayı ön plana çıkarma, yönlü mikrofon teknolojileri, kulak çınlaması baskılama, bluetooth teknolojileri gibi birçok gelişmiş özelliğe sahip dijital işitme cihazları mevcuttur.

İşitme cihazlarını sadece işitme merkezlerinden temin edebilirsiniz. İnternet siteleri üzerinden veya televizyonda reklamını gördüğünüz işitme cihazı olarak belirtilen ses yükselticilere aldanmayınız.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP