Bir kadının kulağı kaşınıyor - kulak kaşıntısı

Kulak kaşıntısı, çoğu insanın hayatında en az bir defa yaşadığı rahatsız edici bir durumdur. Her yaştan pek çok kişi, geçmeyen kulak kaşıntısı sebebiyle, kulak burun boğaz (KBB) uzmanlarına başvurur. Detaylı bir muayene sonucunda, kulak kaşıntısı nedenleri belirlenir ve gerekli görülürse kişilere uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

Kulak kaşıntısı, ciddiye alınması gereken bir sorunun habercisi ya da önemsiz ve kendi kendine geçecek bir sorun olabilir. Bu sebeple, kulak içi kaşıntısı ya da dış kulak kaşıntısı gibi şikayetleri olan kişilerin, bir uzmana başvurmaları gerekir.

Bu yazıda, kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi verilmiş, ayrıca kulak kaşıntısı şikayetine sahip olan kişilerin en çok merak ettiği sorulara cevap verilmiştir.

Kulak Kaşıntısı Nedir?

doktor bir adamn kulağını muayene ediyor

Kulak kaşıntısı, kulağın herhangi bir bölümünde sürekli devam eden kaşıntı hissi olarak tarif edilebilecek bir sorundur. Bazı hastalar kulak kepçesi ya da kulak içi kaşıntısı sebebiyle sağlık kurumlarına başvururken, nadiren de olsa bazı hastalar kulak arkası kaşıntısı şikayetiyle uzmanlara başvurur. 

Kulak, yapısı gereği dış dünyayla en çok temas halinde olan organlardan biridir. Dolayısıyla kendisine zarar verebilecek birçok etkenle doğrudan temas edebilir. Ayrıca, hassas yapısı gereği kolayca zarar görebilir ve doğru tedavi edilmediğinde işitmeyi etkileyen kalıcı sorunlar yaşanabilir.

Bu sebeple, kulakta gerçekleşen kaşıntı da dahil olmak üzere tüm sorunların bir uzman tarafından ivedilikle incelenmesi gerekir.

Pek çok kişi, kulak kaşıntısı evde nasıl geçer diye merak etmektedir. Henüz sebebi belirlenmemiş kulak kaşıntısını evde tedavi etmeye çalışmak oldukça yanlıştır ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu sebeple uzmanlara danışmak, kişilerin bir an önce sağlıklarına kavuşabilmeleri için son derece önemlidir.

Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

kulağı kaşınan kadın - kulak kaşıntısı

Kulak kaşıntısı birbirinden farklı birçok sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilir ve genellikle başka bir sorunun belirtisi olarak kişilerde gözlenir. Dış kulak veya kulak içi kaşıntısı neden olur diye merak eden okurlar için, kulak kaşıntısının en yaygın nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

1- Yanlış Temizleme

Kulağın çok fazla temizlenmesi geçici bir rahatlama hissi oluştursa da, aslında düşünüldüğü gibi faydalı bir eylem değildir. Kulak kiri, birçok mantar ve bakterinin kulağın iç bölgelerine ulaşmasını ve enfeksiyon oluşturmasını engelleyen, su geçirmezlik özelliğine sahip önemli bir salgıdır.

Kulağın çok fazla temizlenmesi, orta kulak ve iç kulağı zararlı etkenlere karşı savunmasız hale getirir. Özellikle kaşıntıyla birlikte görülebilen mantar enfeksiyonları çok inatçı olabilir ve kronikleşme eğilimi gösterebilir.

Ayrıca, kulak kirinin pamuklu çubuklarla temizlenmesi de doğru bir temizleme yöntemi değildir. Temizleme amacıyla kullanılan bu çubuklar, kulak kirini kulağın derinlerine doğru itebilir ve bu da aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmış olan kulak kirinin kulakta birikmesine sebep olabilir.

2- Kulak Kiri Birikmesi

Kulak kiri, dış kulak yolunda üretilen ve çoğu zaman temizlenmesine gerek dahi olmadan kendi kendini vücuttan atan bir salgıdır. Fakat bazı durumlarda kulak içinde birikir ve bu durum kaşıntı da dahil olmak üzere pek çok soruna sebep olabilir. Çoğunlukla, yanlış temizleme ve özellikle çocuklarda kulağa bir cisim sokulması gibi sebeplerle birikebilen kulak kiri, bazı insanlarda kulağın yapısı gereği dışarı atılamaz. 

Her ne sebeple olursa olsun, kulakta kaşıntı, tıkanıklık ve ağrı gibi belirtiler gösteren kulak kirinin evde temizlenmemesi gerekir. Kulağında kir biriktiğini hisseden kişiler, kulağın uygun yöntemle temizlenebilmesi için mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Detaylı bilgi: Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

3- Cilt Hastalıkları

Egzema ve sedef hastalığı gibi ciltte görülebilen hastalıklar da kulak kaşıntısına sebep olabilen etkenler arasındadır. Bu hastalıklar genelde vücudun görülebilen yerlerinde ortaya çıksa da, dış kulak yolu da aynı vücudumuzun dışı gibi, cilt dokusuyla kaplıdır. Bu sebeple cildi etkileyen ve kaşıntıya sebep olan hastalıklar, kulak içinde de aynı etkileri gösterebilir. 

Kulak kaşıntısı sebebiyle KBB uzmanlarına başvuran kişilerin, daha önce tespit edilmiş bir dermatolojik hastalıkları varsa, bunu doktorlarıyla paylaşmaları, doğru teşhisin konulabilmesini kolaylaştırır.

4- Kulak Enfeksiyonları

Kulak kaşıntısı, genellikle orta kulakta görülebilen bazı enfeksiyonların erken belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Özellikle bebeklerde kulak kaşıntısı belirtilerinin görüldüğü durumlarda, kulak ağrısı ve kulak enfeksiyonu için endişelenmek gerekebilir.

En yaygın görülen orta kulak enfeksiyonu olan otitis media, östaki borusunda çeşitli nedenlerle fonksiyon bozukluğu gerçekleşmesi ve orta kulaktaki sıvı birikmesinin giderilmemesi sonucunda ortaya çıkar.

Bu enfeksiyon, tedavi edilmediğinde kalıcı işitme kaybı da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kulak kaşıntısına, bir de ağrı ya da kulak yolundan gelen sıvı akıntısı eşlik ediyorsa, bu durum ciddi olabilecek bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Kulak enfeksiyonları, erken teşhis edildikleri ve bir uzman tarafından tedavi edildikleri zaman, genelde hiçbir hasar bırakmazlar.

Bu sebeple, kulak kaşıntısı yaşayan kişilerin, durumu hafife almayıp bir uzmana başvurmaları gerekir. 

5- Alerjiler

Alerjiler, kişiden kişiye değişen ve pek çok farklı şekilde etkisini gösterebilen vücut reaksiyonlarıdır. Alerjiler, bazı insanlarda solunum yolunda meydana gelen, şişme, kaşıntı ve akıntı gibi belirtilerle görülebilirken, bazı insanlarda ise ciltte kızarıklıklar ve kaşıntı şeklinde görülür.

Özellikle yiyecek alerjileri, kulak içi kaşıntısı neden olur sorusuna sık verilen cevapların arasında yer alır.

Şişme ve kızarıklığa sebep olan durum, vücudun dışını etkilediği gibi dış kulak yolunu da etkileyebilir ve kaşıntılara sebep olabilir. Alerji geçmişi olan kişilerde, özellikle aynı zamanda vücudun farklı yerlerinde de kaşıntı veya kızarıklık meydana geliyorsa, kulak kaşıntısının sebebinin alerjiler olduğu söylenebilir.

Alerjiler, genellikle antihistaminik ilaçlarla etkisiz hale getirilebilir ve uygun tedavi yöntemleriyle kalıcı olarak iyileştirilebilir. Fakat alerjik reaksiyonlar tedavi edilmediklerinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilirler.

Eğer kulak kaşıntısına boğazda şişme veya nefes darlığı gibi belirtiler eşlik ediyorsa bu, ileri seviye bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi rahatsızlığının habercisi olabilir. Anaflaksi nedir sorusunun cevabı ise, kişiilerin bir yiyecek ya da içeceğe karşı alerjilerinin olması olarak yanıtlanabilir.

Bu tür alerjilere sahip olan kişilerin de alerjilerine bağlı olarak kulakları kaşınabilir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin acilen tıbbi destek almaları gerekir. 

Kulak İçi Kaşıntısı Zararlı Mıdır?

kulak kaşıntısı yaşan bir kadın

Kulak kaşıntısının altında yatan sebep, kaşıntının zararlı olup olmadığını da belirler. Kulak kiri birikmesi gibi sorunlar KBB uzmanları tarafından kolayca ortadan kaldırılabilir ve kişilere kalıcı bir zarar vermezler.

Ayrıca özellikle yaz aylarında, dış kulak yolu sıcak havalar ve deniz suyu gibi sebeplerden kaynaklı olarak tahriş olabilir ve bu da kulak kaşınmasına neden olabilir. Bu, genellikle kalıcı bir zarar oluşturmayan önemsiz bir sorundur.

Fakat kulak kaşıntısı daha ciddi sorunlar olan kulak enfeksiyonları gibi durumlarla ortaya çıktığında, hastalık tedavi edilmezse ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kulak kaşıntısının zararlı bir durum olup olmadığına bir KBB uzmanı tarafından karar verilmesi, olası sorunların önüne geçmek açısından önemlidir.

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

sesten rahatsız olan kadın

Yukarıda detaylı bir şekilde açıklandığı üzere, kulak kaşıntısı farklı sorunların belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu sebeple, kulak kaşıntısı nasıl geçer sorusunun yanıtını bulmak için, öncelikle kulak kaşıntısının neden ortaya çıktığını araştırmak gerekir.

KBB uzmanları, kulağın fiziksel muayenesi ve gerekli görülürse bir takım ek testler ile kulak kaşıntısının sebeplerini araştırıp, doğru tedavi yöntemini belirlerler.

Sıcak havalar ve deniz suyu gibi sebeplerle dış kulak yolu tahriş olmuşsa, kulak damlaları tedavi için yeterli olabilir. Eğer kaşıntıya orta kulak ya da mantar enfeksiyonları gibi daha ciddi hastalıklar sebep oluyorsa, enfeksiyona sebep olan mikroba uygun tedavi yöntemi uygulanması gerekir.

Bazı durumlarda, orta kulakta gerçekleşen enfeksiyonlar, solunum yolundaki enfeksiyonların devamı olarak ortaya çıkar. Böyle vakalarda, öncelikle ana enfeksiyonu tedavi etmek, daha sonra kulaktaki sorun ile ilgilenmek gerekebilir.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin bir uzman tarafından uygulanması gerektiğinden, kulak içi kaşıntısı nasıl geçer diye merak eden kişilerin, şikayetlerinin çözümünü en yakın sağlık kurumunda aramaları gerekir. 

Kaynakça

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP