Kulak içi işitme cihazları da kulak arkası işitme cihazlarında bulunan hoparlör, mikrofon, amplifikatör, ana işlemci ve pil gibi parçalardan oluşmaktadır. Tüm bu parçalar kulak kalıbı görevi de gören dış kılıfın içerisine yerleşmiş olarak bulunur.  Kulağa yerleşim şekline göre farklı modellerde gruplandıralabilir. 

İlk olarak In the Ear (ITE) olarak isimlendirilen Kulak İçi işitme cihazlarından bahsedecek olursak bu cihazlar orta ileri ve çok ileri derecede işitme kaybına uygulanabilir. İşitme kaybı yüksek olduğunda diğer kanal içi cihazlara göre daha fazla kazanç sağlar. Bu tip kulak içi işitme cihazlarının en büyük avantajı mikrofonun yerleşim yeridir bu sayede mikrofon konka içine yerleştiği için kulak kepçesinin avantajlarından faydalanılmaktadır. 

Bir diğer model ise, kanal içi yani In the Canal (ITC) olarak bilinen cihazlardır. Hafif, orta ve ileri derecede kaybı olan bireyler tarafından tercih edilebilir. Boyut olarak ITE’den daha küçüktür ve ITE’den daha az ölçüde konkanın dışına doğru uzanır.

Üçüncü olarak Comletely in Canal (CIC) olarak bilinen Komple Kanal İçi cihazlara geçersek bu cihazlar boyut olarak  ITE ve ITC’ye göre daha küçüktür. Hafif ve orta dereceli işitme kayıplarına kadar verilebilir.  Kulak konkasını kapatmadığından kulak rezonansını bozmaz ve yüksek frekans kazancı korunmuş olur.

Son olarak da Invisible in The Canal (IIC) yani Görünmez Kanal İçi cihazlara bakarsak bu cihazlar en derine yerleşen, görünmeyen ve oklüzyon etkisi fazla olmayan işitme cihazlarıdır. Bu yerleşim ses kalitesinde önemli faydalar sağlar. Hafif ve orta derece işitme kayıplı bireyler için uygundur. Boyut olarak en küçüktür.

Kulak içi işitme cihazlarında mikrofon kulağın içine yerleştiği için rüzgar sesi bireyleri daha az rahatsız eder ve telefonla konuşmak daha kolay bir hale gelir. Ayrıca bu kulak içi işitme cihazları BTE olarak isimlendirdiğimiz kulak arkası modellere göre hem kozmetik açıdan hem de kulak kepçesinin avantajlarından faydalanma açısından öne çıkmaktadır. Fakat kulak içi işitme cihazlarını tercih ederken dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar vardır. Bunlar bireyin dış kulak yolunun genişliği, kulağında akıntı olup olmaması, işitme kaybının derecesi ve motor becerileridir.

Duymer İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi olarak Starkey, Interton, Audifon, Danavox ve Nuear markalarına ait hastalarımızın işitme kaybına uygun, farklı çıkış güçlerinde birçok kulak içi işitme cihazı modelimiz bulunmaktadır. Kulak içi işitme cihazı modellerimiz; gürültü baskılama, feedback yönetimi, tinnitus baskılama, frekans sıkıştırma, telefondan ses aktarımı gibi tüm teknolojik donanım ve yazılımlara sahiptir. Şarjlı modelleri mevcuttur.

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP