Dış kulak iltihabı nedir belirtileri nelerdir kapak görseli

Otitis externa, ya da diğer adıyla dış kulak iltihabından özellikle yüzücüler ve dalgıçlar sık sık muzdarip olurlar. Dış kulak, kulağın görünen kısmı ve kulak kanalından oluşur. Kulağa su kaçması, kulak kanalında nemli bir ortam oluşturarak kulağın iltihaplanma olasılığını arttırır.

Dış kulak iltihabı, çeşitli mikroorganizmaların kulak kanalında enfeksiyona sebep olmasıyla ortaya çıkan ve genellikle tıbbi tedavi gerektiren bir sağlık sorunudur. Dış kulak iltihabının en yaygın belirtileri arasında, kulak ağrısı ve kulakta kızarıklık bulunur.

Bu içerikte, dış kulak iltihabı belirtileri gösterdiğinden şüphelenen kişilerin merak ettiği birçok soruyu cevaplandırdık. Dış kulak iltihabının kulağın görüntüsünde ne gibi değişikliklere sebep olabileceği ve bu hastalığın tedavisinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği ile ilgili önemli bilgileri okurlarla paylaştık. 

Dış Kulak İltihabı (Otitis Eksterna) Nedir?

Dış kulak yolunda enfeksiyon oluşması ile ortaya çıkan otitis eksterna, yüzücü kulağı olarak da isimlendirilir. Bu rahatsızlık, genellikle bakteriler ve mantarlardan kaynaklansa da farklı mikroorganizmlar da bu enfeksiyona sebep olabilir. Alerjiler ve kulağa su ya da bir cisim kaçması gibi durumlar otitis eksterna oluşma riskini arttırır.

Enfeksiyon yayılabileceğinden ve tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, dış kulak iltihabı olduğundan şüphelenen kişilerin en kısa zamanda bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına başvurması önemlidir.

Kulağı muayene edilen bir kişi ve onu muayene eden doktor

Dış Kulak İltihabı Görüntüsü Nasıl Olur?

Dış kulak iltihabı, kulak kanalında kızarıklık ve şişmeye neden olabilir. Ayrıca, bazı vakalarda kulak kanalının derisi kaşıntılı veya pul pul bir görüntüye sahip olabilir. Durum ilerledikçe kulaktan sarı, yeşil veya beyaz renkte olabilen ve koku yapan bir akıntı olması da mümkündür.

Bazı durumlarda iltihaplanma, kulak kanalının daralmasına ve hatta tamamen tıkanmasına neden olur. Bu tıkanıklık kulak kanalının dış kısımlarında ise, tıkanıklık dışarıdan görülebilir.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabının belirtileri, iltihaba sebep olan faktöre ve enfeksiyonun ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişir. En sık görülen otitis eksterna belirtileri aşağıdaki infografikte sıralanmıştır:

Dış kulak iltihabı belirtileri - infografik

Yukarıdaki semptomlar, dış kulak iltihabı dışında, kulak ve çevresiyle ilgili farklı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir. Bu belirtilerin bir veya birkaçını yaşayan kişilerin, sorunun teşhis edilebilmesi ve tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için bir sağlık uzmanına başvurmaları gerekir.

Dış Kulak İltihabı Kendiliğinden Geçer Mi?

İltihabın seviyesine ve hastaların bağışıklık sistemine bağlı olarak, bazı durumlarda dış kulak iltihabı kendiliğinden iyileşebilir. Ancak, kulak oldukça hassas bir organ olduğu ve enfeksiyonların tedavisinde geç kalındığında ciddi sağlık sorunları oluşabileceği için, dış kulak iltihabının hafife alınmaması gerekir.

Bazı vakalarda, uzmanlar tedaviye başlamadan önce bir süre enfeksiyonun durumunu izlemeye karar verebilir. Uzman tavsiyesi dışında, enfeksiyonun tedavisinin ertelenmesi veya tamamlanmaması oldukça riskli durumlar oluşturabilir.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Otitis eksterna tedavisinde uygulanacak yöntem, enfeksiyonun ciddiyetine ve altta yatan nedene bağlı olarak belirlenir. KBB uzmanları, kulağın fiziksel muayenesini tamamladıktan ve ihtiyaç görülmesi halinde çeşitli ek testler uyguladıktan sonra uygulanacak tedavi yöntemine karar verir.

Genel olarak, dış kulak iltihabı tedavisinde kullanılan yöntemler aşağıda açıklanmıştır.

Kulak Damlaları 

Antibiyotik veya antifungal kulak damlaları genellikle otitis externa için ilk tedavi yöntemidir. Bu damlalar enfeksiyonu temizlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar.

Kulak damlası

Bu damlalar, gereksiz ve yanlış kullanıldığında kulakta hasara sebep olabilecekleri için, bir uzman tarafından tavsiye edilmediği sürece kullanılmamalıdır.

Ağrı Kesiciler

Dış kulak iltihabı, özellikle ilerlemiş vakalarda oldukça ağrılı bir hastalık olabilir. Bu sebeple, uzmanlar tarafından tedavi sırasında ağrıların şiddetinin azaltılması için ağrı kesici kullanımı önerilebilir.

Kulağı Temizleme

Kulak temizliği, kulak sağlığının sağlanabilmesi için son derece önemlidir. Bazı durumlarda, iltihaplanma seviyesinin yükselmesine neden olabilecek akıntı, birikinti veya kulak kiri birikimini gidermek için doktorun kulak kanalını temizlemesi gerekebilir.

Diğer Faktörlerin Tedavisi

Enfeksiyonun altında egzama veya sedef hastalığı gibi hastalıklar yatıyorsa, durumun kronikleşmemesi için öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekebilir.

Otitis Eksterna: Erken Teşhis Oldukça Önemli!

Dış kulak iltihabı, özellikle suda çok vakit geçiren insanların başına gelebilen ve keyif kaçıran bir sağlık sorunudur. Sıklıkla kulakta ağrı ve kızarıklık oluşmasıyla fark edilen bu sorun, eğer ilerlemişse, kulağın şişmesine ve geçici işitme kayıplarının ortaya çıkmasına neden olur. 

Otoskop tutan bir doktor

Pek çok enfeksiyonun tedavisinde olduğu gibi, otitis eksternanın tedavisinde de erken teşhis oldukça önemlidir. KBB uzmanları, enfeksiyonun seviyesi ve rahatsızlığın nedenine bağlı olarak, uygun ilaçların kullanılmasıyla kulağı tedavi ederler.

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP