Eskiden kullanılan analog cihazların yerini günümüzde dijital programlanabilir işitme cihazları almıştır. Bu sayede akustik sinyalden elektrik enerjisine çevrilen ses dijital sinyal işlemleyicide işlenerek daha konforlu ses iletimi sağlamaktadır. Dijital sinyal işlemleme teknolojileri ile adaptif gürültü azaltma, feedback önleme, frekans sıkıştırma, data logging (veri kaydı), yönsel mikrofon gibi teknolojiler geliştirilmiştir. 

Dijital işitme cihazlarında kişinin zorlu ortam koşullarında bile sesleri rahat duyup, algılayabilmesi hedeflenmiştir.

Günümüzde geliştirilen tinnitus maskeleme teknolojisi ise sadece işitme kaybı olan hastalar için değil aynı zamanda çınlama şikayeti olan hastalar için de tasarlanmıştır. Çevre gürültüsü varlığında konuşmaları ön plana çıkarma, olası yankı/ötme sesini önleme, konuşmanın olduğu yöne odaklanabilen adaptif mikrofon teknolojileri kişinin konuşmaları daha iyi ayırt edebilmesini sağlamaktadır.

İşitme konforunu en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen teknolojilerin yanı sıra günümüzde tüm vücut sağlığını iyileştirmeye yönelik yapay zeka teknolojileri yaygınlaşmıştır.

Bu teknolojilerin içerisinde düşme alarmı, vücut ve zihin skoru takibi, hatırlatıcı, uzaktan ayar, ses aktarımı gibi birçok özellik geliştirilmiştir. İşitme cihazı kullanıcılarının büyük bir kısmı yaşlı hastalar olduğu için denge problemleriyle sıkça karşılaşılabilmektedir.

İşitme cihazının içine düşmeyi algılayan sensörler yerleştirilmiştir.

Bu sayede herhangi bir düşme durumunda işitme cihazı bunu algılayarak hastanın yakınlarına bilgi mesajı göndermektedir. İşitme cihazı kullanıcıları telefonlarına indirebilecekleri uygulama ile adım sayısı, işitme cihazını kullanım süresi, kalp atış hızı takibi gibi aktiviteleri takip edebilirler.

Bu teknolojilerin yanı sıra kullanıcılar uzaktan ayar imkanı ile işitme cihazlarının ayarlarını her yerde kontrol edilebilirler ve ses aktarımı özelliği ile işitme cihazı üzerinden ses akışını sağlayabilmektedirler.

Duymer İşitme Cihazları firması olarak Türkiye genelinde 100’ü aşkın şubemizle son teknolojiye sahip işitme cihazlarımızla kullanıcılarımıza her yerde, her daim yardımcı olmaktayız.

İlginizi çekebilir: İşitme Cihazı Ses Ayarı Nasıl Yapılır?

 

Ody. Aysel Dağ/ Ody. Elif Uysa

 

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP