Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Kulak Kiri

Halk arasında kulak kiri olarak adlandırdığımız buşon, dış kulak kanalında bulunmaktadır. Dış kulak kanalındaki bezlerden serumen salgılanmaktadır. Toz ve bakteri gibi çevresel faktörlerin etkisiyle serumen katılaşarak buşonu oluşturur. Kulak kendi kendini temizleyebilen bir sisteme sahiptir. Buşon zamanla dış kulak yolundan kulak kepçesine gelerek, kulak kepçesinden dışarı atılmaktadır. Kulak kiri; antibakteriyel özelliğinin de etkisiyle kulağa zarar verebilecek olan toz ve bakteri gibi tehlikelerden ve kulağa girebilecek yabancı cisimlerden kulak zarının korunmasını sağlar. Kulağımız sürekli olarak kulak kiri üretir ve bu kir aslında kulağımızı koruma amaçlı oluşur. Tozlu ve kirli ortama fazla maruz kalan kişilerde kulak kiri üretimi de artmaktadır. Fazla üretildiği durumdaysa kulağımızı tıkayarak dolgunluk hissi ve enfeksiyon riskine neden olabilir ayrıca ses geçişine de engel olabilmektedir. 
Kulakta ağrı, kaşıntı, işitme azlığı, kulak çınlaması (tinnitus) ve dolgunluk şikayetleri, kulak kirinin fazla üretilerek kulağı tıkamasından kaynaklanabilmektedir. Kulak kiri belli durumlarda kulak tıkanıklığına yol açabilmektedir. Bu şikayetleriniz mevcut ise Kulak Burun Boğaz (KBB) hekimine başvurabilirsiniz. Doktorun uygun gördüğü takdirde temizletme işlemi uygulanabilmektedir.


Kulak İçi Nasıl Temizlenir?
Evde kulak nasıl temizlenir sorusunda akla ilk olarak kulak pamuğu gelir fakat kulak pamukları, kulak yoluna doğru sokulduğunda kulak kirini içeriye doğru iterek kulağın tıkanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle kulak pamukları sadece kulak kepçesini temizleme amacıyla kullanılmalıdır. 
Doktorun tercihine göre küret ile temizleyerek, su ile yıkayarak ya da aspiratör yardımıyla vakumlama yolu ile fazla kulak kiri çıkartılabilmektedir.

Kulak Nasıl Yıkanır?
Su ile kulağın yıkama işlemi doktor tarafından yapılmalıdır. Ilık suyla yapılan yıkama baş dönmesine yol açtığı için oda sıcaklığındaki suyla kulak kanalındaki buşon yumuşatılır. Yumuşayan kulak kiri çeşitli aletler yardımıyla çıkartılır. Kulak zarı delik olan kişilerde verilecek olan su orta kulağa kaçacağı için Kulak yıkama işlemi kulak zarı sağlam olan kişilerde uygulanabilmektedir.

 

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ