Otitis Media Nedir ve Neden Olur?

Kış aylarında, değişen hava koşulları nedeniyle, bireylerin soğuk algınlığı, alerji ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha fazla maruz kalma olasılığı artar. Bu durum orta kulak iltihabı olarak bilinen otitis media enfeksiyonuna yol açabilir ve tedavi edilmediğinde kolesteatom gibi rahatsızlıkları ortaya çıkararak işitme kaybına sebep olabilir.

Otitis media, orta kulakta iltihaplanmaya ve kulak zarının arkasında sıvı birikmesine neden olan bir enfeksiyondur. Kulak sıvısı birikmesinin bir nedeni orta kulak iltihabı olabileceği gibi alerjik hastalıklar, genişlemiş sinüs dokusu, nazal polipler, bademcik ve geniz eti hastalıkları, sigara dumanı gibi kimyasal maddelere maruz kalınması olabilir. Yetişkinlerde kulakta sıvı birikmesi belirtileri arasında kulak çınlaması, kronik kulak ağrısı ve kulaklarda tıkanıklık yer alır.

Orta kulak iltihabı ise bakteriler veya virüsler tarafından neden olunur ve çoğunlukla soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkar.

Otitis Media Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Orta kulak iltihabı (otitis media), kulak ağrısı, baş ağrısı, kulakta akıntı veya dolgunluk hissi ile seyredebilir. Çocuklarda ise kulak ağrısı, kulakları ovuşturma, normalden fazla ağlama, sesleri duymada veya tepki vermede zorluk, ateş gibi belirtiler ile seyredebilir. Bu semptomlar bir süredir devam ediyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz hekimine gitmeniz gerekiyor.

Orta kulak iltihabı, genellikle antibiyotikler ile tedavi edilir. Bu ilaçlar, enfeksiyonu ortadan kaldırır ve ağrıyı azaltır. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler de kullanılabilir. Orta kulak iltihabı genellikle birkaç gün içinde iyileşir ancak bazen daha uzun sürebilir. Eğer semptomlar birkaç gün içinde iyileşmez veya kötüleşirse, doktorunuza tekrar danışmalısınız.

 

Kış Aylarında Orta Kulak İltihabını Önlemenin Yolları

Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için, sağlıklı ve düzenli beslenmeye, düzenli uykuya, el temizliğine ve yabancı cisimlerle kulakları temizlemeyi önleyecek ekstra özen göstermeniz gerekir. Bu önlemler, otitis media enfeksiyonlarını önlemek için etkili olabilir ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

                                                                                                 Ody. Aysel Dağ/ Ody. Elif Uysal

DİĞER MAKALELER

Whatsapp Hattı HEMEN ARAWHATSAPP