Çağrı Merkezi : 444 35 48

TÜRKİYE'NİN İŞİTME MERKEZİ

Whatsapp Hattı : 0530 582 91 63

Mastoidit Nedir

MASTOİDİT NEDİR?

Mastoid kemik, kulağın hemen arkasındaki kemik dokudur. Mastoidit ise mastoid kemiği etkileyen ciddi bir bakteriyel bir enfeksiyondur. Mastoidit, genellikle halk arasında orta kulakta sıvı birikmesi veya  orta kulak iltihabı olarak bilinen otitis medianın komplikasyonu olarak görülür.

Mastoiditin belirtileri arasında işitme kaybı, kulak kepçesinin arkasında kızarıklık, ateş, kulakta ağrı, kulakta şişme görülmektedir. Bu belirtilere sahip olan hastaların doğrudan kulak burun boğaz hekimlerine gitmesi gerekmektedir.  Mastoiditten şüpheleniliyorsa  kulak kemiğinin bilgisayarlı tomografisi, kan testi ve kulaktaki sıvının kültürü ile teşhis kesinleştirilebilir.

Mastoiditin tedavi yöntemlerine bakarsak, antibiyotikler hem akut hem de kronik mastoiditler tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerden biridir. Bununla birlikte Miringotomi ve Mastoidektomi adı verilen ameliyat seçenekleri de düşünülebilir.  Orta kulaktaki basıncı azaltmak ve kulaktaki sıvıyı boşaltmak için kulak zarına delik açılır, deliğin kapanmasını önlemek için tüp yerleştirilir. Bu işleme miringotomi denilmektedir. Enfekte olan mastoid kemiği çıkarmak için yapılan ameliyata ise mastoidektomi denilmektedir. Mastoidit tedavi edilmediğinde zaman menenjit, işitme kaybı, beyin apsesi ve kan pıhtısı gibi sorunlara sebep olabilir.

DİĞER MAKALELER

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ