Pediatrik İşitme Cihazı Uygulamasında Pil Kapağı Kilidi ve Led Göstergesinin Önemi

Pediatrik İşitme Cihazı

Bildiğiniz gibi ReSound UPSmart pediatrik işitme cihazı ürünlerimizde, diğer ürünlere kıyasla birtakım donanımsal farklılıklar söz konusu. Örneğin boynuzun daha dar bir açıyla tasarlanmış olduğuna dikkat etmişsinizdir, bu tamamen 0-16 yaş grubundaki hastalarımızın kulak kepçelerinin henüz gelişim aşamasında olması ve yetişkin kulağına göre çok daha küçük olmasından kaynaklı, işitme cihazının kulakta sabit durabilmesi (olası feedback’in önlenmesi, cihazın yere düşmesi, kaybolması vs) açısından önem teşkil eden bir detay.. Bunun yanısıra pediatrik uygulamadaki ürün farklılıklarından bazıları da, “sürekli pil kapağı kilidi” ve “led göstergesi”. Şimdi bu iki özelliğin önemine değinmek istiyorum.

Pil kapağı kilidi ve led göstergesi önemi

Biliyoruz ki bebek ve çocuklar meraklı, keşfetmeye hevesliler 🙂 Keşiflerini gelişim sürecinde birçok farklı yolla yapabiliyorlar, örneğin bir cismi ağızlarına götürmekle başlayan süreç, zamanla akıllarına gelen her şeyi sormak ve karıştırmakla devam edebiliyor. Bu noktada işitme cihazı kullanan bir çocuk için birtakım önlemler almak gerekiyor. Çünkü işitme cihazlarında genel olarak çinko-hava pilleri kullanırız ve içeriği açısından oldukça tehlikelidir. Çocuk pili yutup zehirlenebilir, soluk borusuna pil kaçabilir, aslında bir çözüm olarak kullanılan işitme cihazı hayati tehlike arz edebilir. Pil kapağı kilidi (Amerikan Odyoloji Akademisinin de önerdiği üzere) bu noktada oldukça önemlidir.

“Sürekli pil kapağı kilidi” dediğimiz kilit çeşidi, sonradan eklenebilen (tamper) kilitlerden biraz farklı. Cihaza pili yerleştirip pil kapağını kapattığımız anda kilit devreye giriyor. Böylece, cihazı çalışır duruma getirdikten sonra herhangi bir işlem daha yapmaksızın pil kapağı kilitleniyor. Kapağın kilitlenmesinin unutulmasına karşın oldukça avantajlı!
ReSound Çocuk Kiti içeriğinde biz, aileye işitme cihazları ile beraber pil kapağı kilidini açabilecek minik anahtarını yedekleriyle beraber teslim ediyor ve ebeveynlere mutlaka kullanım konusunda bilgi veriyoruz.

Bir diğer önemli konu da “Led göstergesi”. LED pediatrik uygulamada yine oldukça önemli. Yetişkin uygulamasından farklı olarak, cihaz fittingi yapılırken pediatrik uygulamada tüm ikaz sesleri kapatılmalıdır. Çünkü ikaz seslerinin, öğrenme sürecinde olan bir çocuğun dış gerçekliğinde, örneğin bir kapı sesi veya el çırpması gibi, bir karşılığı yoktur. Dahası, bir çocuğa “bu sesi duyduğunda cihazının pilini değiştirmeliyiz” denilip kullanım öğretilse bile, çocuktur, unutabilir, oyuna dalabilir. Ve en önemlisi de cihazın pili bitip kapandığında sessizlikle veya akustik uyaran eksikliğiyle zaman geçebilir. Biz çocuklar için zaman kaybetmek istemeyiz, onlar için her an, dil gelişiminin, sosyal ve zihinsel gelişimin büyük parçalarını etkilemektedir.

Dolayısıyla bu noktada ikaz seslerini değil, LED göstergesini kullanırız. Yine cihazı teslim ederken ebeveyne LED gösterge tiplerini demolarıyla göstermeli, cihazın açık/kapalı oluşunu, kaçıncı programda çalıştığını ve en önemlisi pilin bitip bitmediğini takip etmeleri gerektiğini vurgulamalıyız.

Pediatrik İşitme Cihazı Uygulamasında Pil Kapağı Kilidi ve Led Göstergesinin Önemi

Her iki özellik de ebeveyn kontrolü açısından oldukça önemli. Bir çocuk için neden pediatrik ürün kullanılması gerektiğinin çok küçük gibi görünen fakat büyük önem arz eden iki sebebi, bu donanımsal farklılıklardır.