İşitme Cihazı Hakkında

İŞİTME CİHAZI HAKKINDA

İşitme kaybının ameliyat yoluyla düzeltme imkânı olmayan durumlarda uygulanan ve protezle işitme yeteneğini geri kazanmayı veya arttırmayı sağlayan cihazlara işitme cihazı denir. Temelde üç parçadan oluşmaktadır; Amplifikatör, Hoparlör ve Mikrofon. Mikrofon kısmı sesleri toparlayarak amplifikatöre gönderir. Amplifikatör bu sesleri işitme kaybı olan kişinin ihtiyacına göre yükseltir ve hoparlör aracılığı ile kişinin kulağına gönderir.

Bir işitme cihazı edinmeden önce uzman hekimlerce kulak burun boğaz muayenesinden geçen hastaların gerekli odyolojik incelemeleri odyologlar tarafından yapılmaktadır. muayene sürecinde kişinin işitme kaybına sahip bir birey olduğu belirlenir ve işitme cihazını kullanıp kullanmamasına karar verilir. Bu sayede işitme cihazı kullanabilirler.

İşitme kaybının derecesine ve türüne göre işitme kaybı yaşayan hastanın tek işitme cihazı mı yoksa iki işitme cihazı mı kullanacağı ve tek ise hangi kulağında işitme cihazı kullanacağı, cihazın tipi ve modeli belirlenir. En doğru ve sağlıklı yöntem hekimler tarafınca kişinin de yardımıyla belirlenen cihazlardır.

İşitme cihazları satışlarında hiçbir denetim yapılmadığından hekim onaylı cihazları satın almak işitme kaybına sahip kişiler için çok önemlidir. Kesinlikle gençlerde ve bebeklerde odyolog yardımı olmadan herhangi bir işitme cihazı satın alınmamalıdır.

İŞİTME CİHAZI TÜRLERİ

  • Kulak İçi
  • Kanal İçi
  • Komple Kanal İçi
  • Hoparlör Kulak İçi
  • Kulak Arkası
  • Kemik Yolu İşitme Cihazları

 

İşitme cihazları türlerini aratarak, nasıl bir işitme cihazı kullanmanız gerektiği hakkında bilgi alabilir veya bizimle iletişime geçerek tarafımızca muayene olabilirsiniz. Duymer işitme merkezi olarak uzmanlar tarafından önerilmemiş işitme cihazlarını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.