İşitme Cihazı Fiyatları

İŞİTME CİHAZI FİYATLARI

İşitme cihazları, birçok özelliği ile farklı alanlarda değerlendirilebilmektedir. Bu farklılıklardan dolayı işitme cihazı fiyatları kendi özellikleri baz alındığında uygun veya pahalı fiyatlı olarak adlandırılmaktadır. İşitme cihazı fiyatlarından genel olarak bahsedecek olursak, işitme cihazları akıllı işitme cihazı ve mekanik işitme cihazları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Aktif olarak kullanılan toplamda altı çeşit işitme cihazı bulunmaktadır;

Kanal içi işitme cihazı (IIC, CIC, vb.): IIC, CIC tür işitme cihazları, kişiye uygun ölçülerde üretildiği için konforlu bir kullanıma sahip işitme cihazlarıdır. Görsel olarak fark edilmeleri zor olan IIC, CIC işitme cihazları, cihazın gücüne bağlı olarak ileri derece işitme kaybı bulunan kişiler için üretilme imkânı vardır. Bu cihazlar özel üretim olduğu için IIC, CIC işitme cihazı fiyatları kişiye özel olarak belirlenebiliyor.

Kulak içi işitme cihazları (ITC, ITE, vb.): ITC, ITE tür işitme cihazları, ICC ve CIC işitme cihazları gibi kişiye uygun ölçülerde üretilmektedir. Kanal içi işitme cihazlarına nazaran görsel açıdan biraz daha fark edilir boyuttadırlar. Fakat boyutuna rağmen düğmeleri ve potansiyometresi ile kullanıcıların işitme cihazını daha kolay yönetebilmesine imkân sağlamaktadır. Bu tür işitme cihazları özel üretim olduğundan dolayı kişinin bütçesine uygun olarak tasarlanabilmektedir.

Kulak arkası işitme cihazları (BTE): Kulak arkası işitme cihazları kullanıcılar tarafından özel boyut uygulanmış kulak kalıpları ile kullanılmaktadır. Kulak kalıbı, kulağın dışına ve dış kulak yoluna yerleştirilir. İşitme cihazı kulağın tam arkasında yer alır. Daha çok kontrol, güç ve duyu bakımından kazanç imkanı sunan işitme cihazlarıdır. Pediatrik işitme kaybı grubunda kesinlikle BTE işitme cihazları kullanılmalıdır. Hafif işitme kaybından, çok ileri işitme kaybı olan kişilerde uygulanabilir. BTE işitme cihazı fiyatları, işitme kaybı olan kişiler için uygun fiyattadırlar.

Açık uygulama işitme cihazları (RIE, RIC, mini-BTE, vb.): Açık uygulama işitme cihazları, açık uygulama avantajı sağlamaktadır. Kalın sesleri normal veya normal ve ince sesleri zor işiten kişiler için ideal işitme cihazlarıdır. Kullanımı kolay ergonomik tasarımı ile kulakta tıkanma yapmaz ve en doğal ses kalitesini kişiye iletir. Günümüzde görsel açıdan tasarımları küçültülmüş ve neredeyse görünmez olarak tasarlanmıştır. Bir çok güç seçeneği ile birlikte hafif işitme kaybından ileri işitme kaybına kadar kullanılması uygundur.

Kemik yolu işitme cihazları: Yukarıda belirttiğimiz tip işitme cihazlarını kullanamayacak olan kişiler için önerilmektedir. Ortam seslerini iletimi kafatasından direkt olarak iç kulak bölümüne doğru gerçekleşir.

Cep tipi işitme cihazları: Cebinizde veya çantanızda taşıyabileceğiniz, daha büyük olarak tasarlanmış işitme cihazlarıdır. Görsel açıdan bir kaset çalara benzemektedir. Çocuklar ve yaşlılar için kullanımı kolay işitme cihazlarıdır. Estetik olarak hoş görünmediğinden dolayı günümüzde çok fazla kullanılmamaktadır.